Wszystko o lutownicy grzałkowej
Czym są lutownice grzałkowe?
Lutownica oporowa czyli grzałkowa nie reguluje energii używaną do lutowania zależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Niezależnie od tego, czy chcesz naprawić urządzenie elektryczne lub naprawić jakąś metalową konstrukcję, lutownica spełni twoje oczekiwania. Takie urządzenie jest niezbędne w każdym warsztacie, który wykonuje prace lutownicze. Niezwykle precyzyjne urządzenie w swojej kategorii cenowej jest najlepszym narzędziem lutowniczym, które szybko uzupełni braki w warsztacie. Nie jest to wielkie urządzenie przemysłowe, lecz drobna, lekka i precyzyjna maszyna, która najlepiej sprawdza się w amatorskim lub półprofesjonalnym środowisku, w którym dokonuje się lutowania. Każdy fan robotyki lub elektroniki, który konstruuje własne urządzenia będzie wdzięczny za ten sprzęt, gdyż umożliwi on precyzyjną i szybką pracę nad swoim hobby.
Czemu lutownica grzałkowa?
Lutownica kolbowa cechuje się tym, że jest najwyższej jakości sprzętem będącym jednocześnie w dobrej pozycji cenowej oraz posiada bardzo wiele różnych cen za różne typy lutownic, które pełnią bardzo podobne zadanie i różnią się szczegółami technicznymi, które oczywiście są istotne, lecz nie zawsze niezbędne do wykonywania pracy. Warto nie przepłacić za lutownicę, gdyż lutownica jest narzędziem, które z natury nie ulega prostemu uszkodzeniu - zazwyczaj wytrzymuje wiele lat, jeśli jest poprawnie używane. Żeby zapewnić swojej lutownicy długowieczność wystarczy nie zostawiać jej uruchomionej przez długie okresy czasu i pilnować, gdzie się ją odstawia - wiele lutownic ma specjalne gniazda, w których nawet pracująca, gorąca lutownica będzie przechowywana bezpiecznie zarówno dla operatora lutownicy jak i samej lutownicy, zapobiegając przegrzaniu lub poparzeniu. Jeśli idzie o pracę - lutownica grzałkowa jest niezwykle uniwersalna i praktyczna. Nadaje się do każdego środowiska, a różne modele zapewniają bardzo szeroki wachlarz specjalizacji i możliwości, która przypasują każdemu, kto potrzebuje sprzętu lutowniczego.
o potrzebuje sprzętu lutowniczego.
Lutownice grzałkowe, oporowe, kolbowe są sprawdzonymi produktami na Polskim rynku. Są wykonane z najlepszych materiałów, podzespołów.
Lutownice również są przystosowane do pracy w różnych warunkach.
Lutownice do elektroniki – czyli jak wybrać odpowiednie urządzenie
Najczęściej spotykanymi w warsztatach urządzeniami do lutowania są lutownice elektryczne. Mogą być one zasilane z sieci elektrycznej o standardowym napięciu 230 V – i właśnie takie rozwiązanie stosowane jest bodaj najczęściej wśród amatorów i hobbystów. Typowe lutownice kolbowe posiadają przewód z wtykiem sieciowym i najczęściej pozbawione są jakichkolwiek dodatkowych włączników/wyłączników. Urządzenie uruchamia się bezpośrednio po podłączeniu do gniazdka, nagrzewa do temperatury maksymalnej, a w celu wyłączenia urządzenia należy po prostu odłączyć je od zasilania. Moc tego typu narzędzi wynosi od 25 W do 60 W. Wśród lutownic kolbowych znaleźć można także modele z regulacją temperatury takie jak dostępna w sklepie E-TREL.PL lutownica LG-160 o mocy maksymalnej 160 W i napięciu zasilania 230 V. Jej temperatura może być regulowana w zakresie od 200 do 450°C. Istnieją również lutownice o mniejszej mocy.
Lutownice grzałkowe w których metalowy w większości przypadków miedziany grot jest podgrzewany grzałką.
Produkt wysokiej jakości który sprawdza się na produkcji czy też w domowym warsztacie.
Produkt z naszej produkcji.
- Lutownice grzałkowe (oporowe) najczęściej używamy do lutowania małych podzespołów elektronicznych (SMD), prac modelarskich, napraw biżuterii, wycinania plastiku lub styropianu. Odmianą lutownicy grzałkowej jest lutownica kolbowa, która sprawdza się w przypadku tzw. lutowania twardego: dużych powierzchni blach, elementów dekarskich, rur miedzianych, rynien, wyrównywania karoserii i spajania witraży.
- Przy wyborze lutownicy ważna jest również jej moc, temperatura, jaką osiąga grot, co z kolei ma przełożenie na temperaturę topnienia spoiwa.
- Należy pamiętać, że im większa jest moc lutownicy, tym szybciej będzie ona osiągała wysoką temperaturę.
- Lutownice o niższej mocy (poniżej 100W) nadają się do spajania drobnych części elektronicznych, elektroniki precyzyjnej, czyli napraw m.in. telefonów komórkowych, tabletów, laptopów. Minimum 100W wystarczy do lutowania grubszych kabli, wycinania plastiku i styropianu, wypalania w drewnie, prac naprawczych w warsztacie samochodowym itp.
- Lutownice o mocy powyżej 400W sprawdzą się np. przy łączeniu lub wyrównywaniu blach.
- Lutowanie to sposób łączenia metali spoiwem, którego temperatura topnienia musi być niższa aniżeli temperatura topnienia łączonych metali.
- Temperatura pracy lutownicy uzależniona jest także od wybranego lutu, czyli spoiwa. Rozróżniamy tu dwa rodzaje lutowania: miękkie i twarde.
- Lutowanie miękkie odbywa się w temperaturach poniżej 450oC (najczęściej około 250oC) i ma zastosowanie w elektronice, elektroinstalatorstwie, elektrotechnice np. do lutowania obwodów płytek drukowanych, prac modelarskich, w drobnych naprawach domowych.
- W lutowaniu miękkim stosuje się luty (spoiwa) potocznie zwane cyną. Tak naprawdę jest to stop cyny (zwykle 60%) z innymi topnikami, jak srebro czy miedź.
- Lutowanie twarde odbywa się w temperaturach od 450oC wzwyż i służy do łączenia m.in. blach ocynkowanych czy ze stali szlachetnej.
- Stosuje się tu luty (spoiwa) w postaci stopów mosiądzu lub srebra.
Lutownice grzałkowe, oporowe, kolbowe są sprawdzonymi produktami na Polskim rynku. Są wykonane z najlepszych materiałów, podzespołów.
Lutownice również są przystosowane do pracy w różnych warunkach.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Ważne informacje